#StolenMemory

Projekt oferuje nauczycielom szkolenia i warsztaty pomagające zrozumieć historię Holokaustu i II wojny światowej, co poszerza ich umiejętności dydaktyczne. Uczniowie mają dostęp do autentycznych dokumentów i relacji świadków w różnych językach, co wspiera naukę języków obcych i praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy z zakresu dialogu międzykulturowego.

Główne cele projektu to:

  • odzyskiwanie pamiątek pozwalających odtworzyć historie rodzinne ofiar Holokaustu;
  • organizowanie spotkań i warsztatów wspierających zrozumienie i dialog między różnymi kulturami;
  • angażowanie społeczności lokalnej oraz międzynarodowej w pielęgnowanie pamięci historycznej.

Projekt #StolenMemory, realizowany przez Arolsen Archives od 2016 r., koncentruje się na zwracaniu osobistych przedmiotów ofiar nazizmu ich rodzinom. Do 2023 r. zwrócono ponad 850 przedmiotów w różnych krajach, co wymagało skrupulatnego badania archiwów, współpracy z wolontariuszami i lokalnymi społecznościami. W ramach projektu organizowane są także liczne wystawy edukacyjne, prezentujące osobiste historie ofiar.

Podczas pierwszej edycji projektu w roku 2023 szkoła szukała krewnych Stefana Dańkowskiego z Chorzeli. Udało się odnaleźć jego wnuczkę – Magdalenę Walaszczyk, której przekazano pamiątki po dziadku. W kolejnym etapie projektu odnaleziono Tadeusza Stramko, potomka Marianny Miedzińskiej. W trakcie każdej edycji projektu uczniowie odwiedzali miejsca pamięci i brali udział w lekcjach muzealnych. Projekt #StolenMemory jest dla uczniów żywą lekcją historii, pozwalającą poznać losy ludzi w czasie II wojny światowej oraz pomóc rodzinom w odzyskaniu pamiątek po bliskich. Współpraca z uczniami z niemieckiej szkoły Berufliche Schule des Kreises Stormarn w Bad Oldesloe przyczyniła się do podniesienia poziomu kompetencji językowych uczniów oraz poznania różnych kultur.

Partnerami projektu #StolenMemory są Arolsen Archives, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz kampania „Zachować pamięć”.

Trudna przeszłość relacji polsko-niemieckich, a w szczególności lat 1933-1945, jest tematem, który młodzi ludzie często poruszają podczas polsko-niemieckich i trójstronnych spotkań. Młodzież, dzięki udziałowi w projekcie, dowiaduje się więcej o losach osób prześladowanych, które mogły pochodzić z ich rodzinnej miejscowości lub w czasie wojny były w ich wieku. Poprzez aktywne śledzenie ludzkich losów odkrywają zapomniane historie i przywracają pamięć o nich. Integracja zasobów Arolsen Archives i wsparcie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży zapewniają uczestnikom projektu dostęp do autentycznych źródeł historycznych, co poszerza ich kontekstowe rozumienie języka i historii.

Opis projektu

Nazwa projektu

#StolenMemory

Instytucja

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie

Poziom edukacji

szkoła ponadpodstawowa

Język

angielski

Koordynator

Małgorzata Bielska, Jolanta Mieszanek

Project description

Education level

secondary education

Language

english

Coordinator

Małgorzata Bielska, Jolanta Mieszanek

Project page