Otwarta Łódź

Migracja ekonomiczna, kryzys uchodźczy i mobilność w wymiarze międzynarodowym przyniosły szereg wyzwań dla rynku pracy i życia społecznego. Celem projektu „Otwarta Łódź” była integracja migrantów i związana z nią aktywizacja zawodowa, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i poprawa jakości życia  dzięki podniesieniu kompetencji językowo-kulturowych. Wychodząc z założenia, że integracja zależy również od postaw społeczności lokalnej, projekt rozwijać miał także kompetencje językowo-kulturowe pracowników sektora publicznego w zakresie kontaktów z obcokrajowcami oraz stworzyć przestrzeń do interakcji, wymiany wiedzy i doświadczeń między środowiskiem akademickim a lokalną społecznością.

Działania projektu obejmowały:  

  • opracowanie podręczników do nauki j. polskiego na poziomie podstawowym i średnim;
  • przeprowadzenie kursów językowych na ww. poziomach, a także szkoleń dot. kultury polskiej oraz bezpieczeństwa, przepisów prawnych i spraw urzędowych. Szkolenia były skierowane do funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i urzędników, a ich celem była skuteczniejsza komunikacja z cudzoziemcami dzięki rozwojowi kompetencji językowych i interkulturowych;
  • przeprowadzenie szkoleń dot. komunikacji międzykulturowej;
  • organizowanie cyklicznych otwartych spotkań na UŁ i w Centrum Dialogu dotyczących języka i kultury danego kraju od Bałkanów po Azję.

W projekcie udział wzięło udział 538 osób, w tym: cudzoziemcy mieszkający w Łodzi oraz pracownicy instytucji publicznych, funkcjonariusze KMP i Straży, urzędnicy z Urzędu Miasta Łodzi, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, Oddziału w Łodzi. Ponadto z narzędzi i wypracowanych rozwiązań mogą również korzystać funkcjonariusze Policji, cudzoziemcy, a także nauczyciele języków obcych.

W działaniach projektowych zastosowano innowacyjne podejście oparte na założeniu, że skuteczna komunikacja stanowi podstawę integracji, aktywizacji zawodowej, jak również przyczynia się do poprawy jakości życia społecznego migrantów i przyjmujących ich społeczności. Materiały dydaktyczne powstały we współpracy z przedstawicielami zainteresowanych grup, w tym: Komendą Miejską Policji w Łodzi, Strażą Miejską i Urzędem Miasta.  

Dzięki udziałowi w projekcie cudzoziemcy nauczyli się j. polskiego na poziomie A1 i B1. Pracownicy instytucji publicznych rozwinęli kompetencje interkulturowe i językowe niezbędne w zawodowych kontaktach z obcokrajowcami, w tym: ustalanie sytuacji osoby poszkodowanej, reagowanie w przypadku zakłócania porządku publicznego i przemocy domowej, podejmowanie interwencji dotyczących zdarzeń w ruchu drogowym, mediacji, dokonanie zatrzymania, przeszukanie czy przeprowadzenie badań.

Opis projektu

Nazwa projektu

Otwarta Łódź

Instytucja

Uniwersytet Łódzki, Wydział Filologiczny

Poziom edukacji

edukacja dorosłych

Język

angielski

Koordynator

dr Monika Kopytowska

Project description

Education level

adult education

Language

English

Coordinator

dr Monika Kopytowska

Project page