08.04.2024

Webinarium EPALE: Jak uczyć osoby dorosłe języka obcego poza salą szkoleniową?

Webinarium, które odbędzie się 15 kwietnia, poprowadzi Katarzyna Žák-Caplot, Ambasadorka EPALE, realizatorka projektów językowych w przestrzeniach miasta, muzeum i biblioteki, która na co dzień pracuje metodą przedmiotowo-językową z osobami z doświadczeniem uchodźczym i migranckim. Jej gościnią będzie pedagożka, psycholożka i edukatorka muzealna Olena Bulgakova.

  • Autor: EPALE

Nauczanie przedmiotowo-językowe (CLIL) jest na co dzień stosowane w edukacji dzieci i młodzieży. Coraz częściej jednak sięgają po tę metodę również edukatorzy osób dorosłych, pracujący w szkołach językowych, muzeach, bibliotekach oraz domach kultury. CLIL wydaje się bowiem podejściem uniwersalnym i idealnym do zastosowania w nauczaniu poza salą lekcyjną. Nie tylko zachęca do komunikacji, lecz także rozwija kompetencje kluczowe niezbędne do rozwiązywania problemów, wyszukiwania i oceniania rzetelności informacji oraz sprzyja współpracy w grupie.

Podczas webinarium zastanowimy się nad następującymi kwestiami:

  • Jak zorganizować projekt językowy poza salą lekcyjną?
  • Co jest ważniejsze: przedmiot nauczania czy język?
  • Jak w naturalny sposób zintegrować temat zajęć i naukę języka?
  • Jak wykorzystywać dostępne materiały dydaktyczne i jak je tworzyć na własną rękę?
  • Pracować cyfrowo czy w realu? A może cyfrowo w realu?

Na te praktyczne pytania postara się odpowiedzieć Katarzyna Žák-Caplot, realizatorka projektów językowych w przestrzeniach miasta, muzeum i biblioteki, która na co dzień pracuje metodą przedmiotowo-językową z osobami z doświadczeniem uchodźczym i migranckim. Jej gościnią będzie pedagożka, psycholożka i edukatorka muzealna Olena Bulgakova. Dyskusja będzie okazją do zaprezentowania świeżo wydanej publikacji do nauki języka polskiego jako obcego Kompetencjownik, czyli język w działaniu. Podręcznik powstał we współpracy FRSE z Muzeum Warszawy.

Termin: 15 kwietnia 2024 roku, godz. 11.00
Miejsce: online
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE

Udział w webinarium jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktywnego konta na Platformie EPALE.

Na wydarzenie można się zarejestrować tutaj.