04.12.2023

Gala wręczenia nagród edukacyjnych FRSE

– W 1998 r. lista beneficjentów mieściła się na jednej kartce. Obecnie mamy ponad 20 programów i finansujemy kilka tysięcy projektów – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która świętuje swoje 30-lecie.

  • Od lewej: Katarzyna Sopolińska, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Batorego w Inowrocławiu; Barbara Muszyńska oraz Małgorzata Jaszczuk-Surma, Szkoła Podstawowa nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu; Katarzyna Žák-Caplot, Muzeum Warszawy; Elżbieta Grymuza, koordynator European Language Label w Polsce; Krystian Grądecki, I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

    Autor: Krzysztof Kuczyk/FRSE

Six, five, four, three, two, one – niski, męski głos odlicza po angielsku. Gdy wybija zero, oczom ukazuje się jasne światło na fioletowo-granatowym tle przypominającym przestrzeń kosmiczną. – Czy jesteście gotowi na niezwykłą podróż? Czy chcecie poszerzyć swoje horyzonty? – pyta. – Jeśli tak, to już teraz zapnijcie pasy i włączcie ciekawość, bo ruszamy na podbój kosmicznego świata edukacyjnych możliwości.

Podróż w kosmos 
Bardzo szybko goście orientują się, że biorą udział w galaktycznym kursie. Opowieść o tym, czym przez ostatnie 30 lat zajmowała się Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), przypomina podróż w kosmos. Sceneria sali, do której zaproszono gości, idealnie współgra z tym, co wyświetla się na ekranie. Pierwsze piętro Centrum Praskiego Koneser w Warszawie tonie w fioletowo-granatowym świetle. Między lewą a prawą stroną sali ciągnie się długi i szeroki czerwony dywan. Po nim na scenę będą wkraczać laureaci konkursów edukacyjnych organizowanych przez FRSE. Przewodnikami podczas podróży w kosmiczny świat edukacji są, nomen omen, gwiazdy telewizyjne: Ida Nowakowska i Tomasz Wolny. 

– Spotykamy się tu, aby uhonorować i docenić wyjątkowe osiągnięcia edukatorów. Rozwijaliście nie tylko swoje umiejętności, ale także kompetencje waszych podopiecznych – mówi Ida Nowakowska. – Wierzymy w siłę edukacji i wiemy, że jej częścią są mądrości ludowe. Jedna z nich mówi, że kto z kim przestaje, takim się staje. Na tej scenie staną najlepsi z najlepszych – poznamy najciekawsze projekty, sprawdzimy, jak szeroko sięga edukacyjna wyobraźnia, i zabierzemy państwa w podróż międzyplanetarną – obiecuje Tomasz Wolny.

Erasmusowe pendolino
Na ekranie wyskakują kolejne jasne punkty w przestrzeni kosmicznej. – Docieramy do planety Erasmus+, której eksplorację Europejczycy rozpoczęli w 1987 r. Od tego czasu program stanowi kluczowe narzędzie Unii Europejskiej wspierające rozwój edukacyjny, kulturalny i społeczny. Już blisko 13 mln jego uczestników uczyło się, pracowało lub szkoliło się, biorąc udział w międzynarodowej wymianie – słyszymy.

– Dzisiejsze wydarzenie ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy przez ostatnie 30 lat realizowali wspaniałe projekty, niosąc europejski kaganek oświaty. Dzięki nim udało się umiędzynarodowić nie tylko polskie szkolnictwo, ale też działania na rzecz społeczności lokalnych – zauważa w pierwszych słowach dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE, otwierając galę i witając gości. Odwołuje się do statystyk, które pokazują, jak wiele udało się zrobić dzięki programom edukacyjnym.

Słyszymy, że w ciągu 30 lat dofinansowanie udzielone przez Fundację wyniosło aż 2,46 mld euro, a ze wsparcia finansowego skorzystało ponad 1,48 mln polskich uczestników. Jak policzono, tyle osób zmieści się w 3681 składach pendolino o łącznej długości 690 km! – W 1998 r. lista beneficjentów mieściła się na jednej kartce, którą można było schować do kieszeni. Obecnie mamy ponad 20 programów i finansujemy kilka tysięcy projektów, których nie wymieni się jednym tchem – zauważa dyrektor generalny FRSE. – Erasmus jako idea wpisuje się nie tylko w agendę edukacyjną, ale też społeczną i gospodarczą. Dzięki niemu rodzą się nowe pomysły, które przyczyniają się do rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju – dodaje.

Generacja E+
Chwilę później dowiadujemy się, ile możliwości daje Erasmus+. Każdego roku z szerokiego wachlarza jego oferty korzysta ponad 600 tys. Europejczyków. Jednym z kluczowych celów tego programu jest budowa mostów między kulturami, krajami i instytucjami edukacyjnymi poprzez wymianę młodzieży, studentów, nauczycieli, wykładowców, edukatorów i ekspertów. Program stał się symbolem jedności różnorodnej Europy, wspierając zrozumienie, tolerancję i współpracę między narodami. Jego beneficjenci mówią jednym głosem – udział w programie odmienił ich życie. Europę współtworzą dziś miliony ludzi z różnych pokoleń, wspólnie tworzący generację Erasmusa.

Ze sceny pada przypomnienie, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 europejski budżet programu Erasmus+ wynosi aż 26,2 mld euro. To niemal dwa razy więcej niż w poprzedniej siedmiolatce.

Wreszcie na scenę zapraszani są laureaci konkursów organizowanych przez Fundację. To beneficjenci Erasmusa + i innych programów edukacyjnych w różnych obszarach. Kreatywni, niebojący się wyzwań, wprowadzający w swojej pracy nowatorskie rozwiązania. – Gdy oglądamy filmiki z waszych wyjazdów edukacyjnych albo czytamy streszczenia projektów, a później widzimy was na scenie, to bardzo się wzruszamy. W FRSE jest nas ponad 300 osób. Poza tym, że administrujemy programami europejskimi, to wszyscy jesteśmy ich wielkimi fanami – mówi dr hab. Paweł Poszytek.

Inspirują i wygrywają
„Pasja działania” – to hasło przyświecało w tym roku konkursowi EDUinspiracje, którego celem jest popularyzowanie rezultatów projektów edukacyjnych. Nagrodzono tu laureatów w pięciu kategoriach. Trzy wyróżnienia przypadły laureatom konkursu EDUinspiracje Media, utworzonego z myślą o dziennikarzach i twórcach internetowych, którzy poruszają problematykę związaną z programami i inicjatywami edukacyjnymi. Z kolei konkurs EDUinspirator promuje osoby, które są aktywne, nie boją się wyzwań, motywują i wpływają na rozwój innych, a jednocześnie przyczyniają się do pozytywnych zmian w środowisku lokalnym. W bieżącym roku EDUinspiratorką została Joanna Młynarska z Niepublicznego Technikum im. gen. Andersa w Opatowie, a tytuł Młodego EDUinspiratora przypadł Kai Możdżeń, wolontariuszce z Lublina. Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie Eduinspiracje.org.pl w zakładce Aktualności.

Na gali z okazji 30-lecia FRSE przyznano też europejskie nagrody za innowacyjność w nauczaniu – European Innovative Teaching Award (EITA). W konkursie pod patronatem Komisji Europejskiej chodzi o uhonorowanie najlepszych praktyk dydaktycznych.

Dużo emocji wzbudziły znaki jakości European Language Label (ELL) za innowacje w nauczaniu języków obcych. Laureaci otrzymują prestiżowe certyfikaty, którymi mogą firmować swoje projekty. W tym roku nagrodzono Szkołę Podstawową nr 11 w Inowrocławiu, Szkołę Podstawową nr 83 we Wrocławiu, I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, natomiast Złoty Label otrzymało Muzeum Warszawy za „wieloletnie działania i wielokrotnie nagradzane znakami jakości ELL projekty mające na celu szerzenie polskiej kultury i języka polskiego”.

Dyrektorowi generalnemu FRSE dr. hab. Pawłowi Poszytkowi przypadło w udziale wręczenie nagród specjalnych: dla Uniwersytetu Warszawskiego za całokształt dokonań na rzecz edukacji (nagrodę w imieniu rektora UW prof. dr. hab. Alojzego Z. Nowaka odebrał prof. dr hab. Zygmunt Lalak), dla Marianny Pikul za zaangażowanie w promocję sektora Erasmus+ Sport oraz dla Eksperta Innowacji Centrów Erasmus+ InnHUB, dr inż. Doroty Piotrowskiej, profesor Politechniki Łódzkiej.

Goście dobrze się bawili
W przerwach między wręczaniem nagród na scenie pojawiał się Sławek Uniatowski, wokalista o głębokim głosie, który zaśpiewał przeboje Andrzeja Zauchy i Zbigniewa Wodeckiego, standardy jazzowe oraz własne piosenki. Uczestników rozśmieszała natomiast warszawska grupa Klancyk słynąca z improwizacji na scenie.

Uroczyste obchody 30-lecia FRSE zgromadziły ponad 250 wyśmienitych gości, w tym przedstawicieli Komisji Europejskiej i uczelni wyższych. Na gali nie mogło też zabraknąć pierwszego dyrektora FRSE, dr. Witolda Sienkiewicza, beneficjentów oraz dziennikarzy. Laureatom konkursów gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za obecność.