Trójjęzyczna realizacja polskiej podstawy programowej wychowania przedszkolnego wraz z zajęciami dodatkowymi

Przedszkole Niepubliczne nr 248 „Trzy Języki”

Przedszkole Niepubliczne „Trzy Języki” prezentuje autorski program nauczania języków obcych dzieci w wieku przedszkolnym na zasadzie metody One Person One Language (jedna osoba, jeden język) wyłącznie za pomocą native speakerów. Projekt przeprowadzany jest w grupach wielojęzycznych, gdzie około 60% dzieci pochodzi z rodzin dwujęzycznych lub obcojęzycznych. Tym samym, dzieci uczą się nie tylko od nauczycieli, ale również wzajemnie od swoich rówieśników.

Innowacyjność projektu polega przede wszystkim na wydzieleniu etapów, w których dzieci uczą się konkretnego języka – przez to, nie są one nigdy mieszane i nie wprawiają w zakłopotanie najmłodszych uczniów. Dzieci mają zajęcia z nauczycielem danego języka do określonej godziny, po czym następuje zmiana lektorów. Wszyscy lektorzy są rodzimymi użytkownikami danego języka i komunikują się z dziećmi tylko w języku obcym, dzięki czemu dzieci w sposób naturalny są motywowane do używania danego języka.

Zajęcia prowadzone w każdym z trzech języków – polskim, angielskim i hiszpańskim, przygotowują dzieci do umiejętności pisania i czytania, wprowadzają do podstaw matematyki, rozwijają umiejętności plastyczne i społeczne, a także uczą muzyki i rozwijają ruchowo, co pozwala na właściwy rozwój fizyczny dzieci.

Jednym z wydarzeń w ramach projektu jest teatrzyk prowadzony w języku angielskim, który prezentuje kulturę i zwyczaje mieszkańców Wielkiej Brytanii. Ponadto, dzieci poznają święta związane z kulturami krajów angielsko- i hiszpańskojęzycznych, między innymi obchody święta Trzech Króli zgodnie z tradycją hiszpańską, obchody święta Dziękczynienia zgodnie z tradycją amerykańską, czy inne tradycje, np. żydowska Hanukkah.