Francuski z Edith Piaf – w setną rocznicę urodzin Paryskiego Wróbelka

Katedra Filologii Romańskiej, Zakład Językoznawstwa Stosowanego i Dydaktyki Uniwersytetu Łódzkiego

Edith Piaf urodziła się 19 grudnia 1915 roku. Sto lat później Francja uczciła swoją znakomitą pieśniarkę, ustanawiając rok 2015 – rokiem Edith Piaf. Romaniści z Uniwersytetu Łódzkiego także postanowili przypomnieć i rozpowszechnić twórczość legendarnej wykonawczyni Je ne regrette rien oraz zainteresować językiem i kulturą francuską jak najszersze grono odbiorców. W ten sposób narodził się pomysł projektu Francuski z Edith Piaf – w setną rocznicę urodzin Paryskiego Wróbelka. Działania projektowe rozpoczęły się już w grudniu 2014 roku i trwają  nadal, w ciągu całego roku szkolnego 2015/2016.

Pomysłodawcy tej inicjatywy działali z wielkim rozmachem. Zorganizowali wystawę obrazów Dziewczynka z Belleville w ośrodku Alliance Français w Łodzi. W zupełnie innym miejscu, w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, można było obejrzeć wystawę publikacji i fotografii Była sobie Piaf. Wystawa odbyła się także w Muzeum Miasta Turku. W czasie wernisaży i finisaży tych wystaw publiczność miała okazję zapoznać się bliżej z postacią Paryskiego Wróbelka, dzięki wykładom o pieśniarce i minikoncertom jej utworów. Łódzcy romaniści prowadzili wieczory słowno-muzyczne o Edith Piaf w Centrum Kultury Młodych (w Łodzi) i w gimnazjum w Łyszkowicach i pomagali w organizacji uroczystych obchodów setnych urodzin pieśniarki w XXI LO w Łodzi, a w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej zaprezentowali multimedialny wykład o rolach teatralnych Piaf. Uczestniczyli także w przygotowywaniu przez Teatr-S spektaklu Piano bar w Zbąszyńskim Domu Kultury i prezentowali młodzieży szkolnej sylwetkę Edith Piaf w czasie Dni Frankofonii w regionie łódzkim.

Wszystkie opisane wydarzenia wzbudzały zainteresowanie publiczności nie tylko postacią Edith Piaf jako ikoną piosenki francuskiej, ale szeroko pojętą kulturą i językiem francuskim. Publiczność owa cechowała się wyjątkowym zróżnicowaniem wiekowym i środowiskowym, a zasięg terytorialny działań był rozległy. Zainicjowany w projekcie nieformalny kontakt z językiem obcym poprzez sztukę wart jest naśladowania.